środa, 29 lipca 2009

Wypadanie mleczaków

Wielu rodziców sądzi, że nie ma wpływu na stan mleczaków u dzieci. Uważają oni, że jeśli sami mieli słabe zęby, pociecha też jest na to skazana. To duży błąd! Próchnica nie jest dziedziczna. Sprzyja jej brak higieny i nadmiar słodyczy. Jak pielęgnować pierwsze zęby?

To ważne, żeby chronić pierwsze ząbki dziecka. Jeśli teraz będzie miało próchnicę, przeniesie się ona na stałe zęby. Mleczaki są podatne na tę chorobę, bo są mało zmineralizowane. To dlatego do dentystów trafiają już dwulatki z dziurami w zębach. Nie należy więc czekać, aż coś złego zacznie się dziać, tylko trzeba działać.

POCZĄTEK

Aby pociecha miała ząbki jak perełki, należy zadbać o nie zanim się pojawią. Po każdym karmieniu (szczególnie sztucznym) należy przecierać niemowlęciu dziąsła gazą zamoczoną w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Na próchnicę narażone są zwłaszcza maluchy zasypiające z butelką, więc należy unikać tego.

PORA OSWOIĆ SIĘ ZE SZCZOTECZKĄ

Gdy pojawiają się pierwsze mleczaki, należy czyścić je dziecku już nie gazą, ale szczoteczką, by zaczęło się do niej przyzwyczajać. Około 12. miesiąca dziecko chętnie naśladuje rodziców i w tym momencie warto pozwolić mu, by samo spróbowało swych sił w pielęgnacji. Nie szkodzi, że na początku będzie używało szczoteczki jako gryzaczka albo czyściło nią wszystko dookoła - przy pomocy rodziców powoli nauczy się prawidłowo posługiwać tym "skomplikowanym" narzędziem. Na początku nie używajcie pasty - wystarczy przegotowana woda.
Niech mycie zębów stanie się rodzinnym rytuałem. Pilnuj, by dziecko szczotkowało je rano i wieczorem oraz po zjedzeniu czegoś słodkiego. Na początku trzeba pomóc 2-, 3-latkowi i poprawiać wspólnie czyszczenie zębów, a starsze dziecko kontrolować, czy dobrze je wyszczotkowało. Pamiętaj, by wymieniać szczoteczkę co 3 miesiące.

JAKA PASTA

Nie każde dziecko potrafi wypluwać pastę. Niektóre umieją to około 2. roku życia, inne gdy skończą 3 lata. Zanim maluch posiądzie tę sztukę, używajcie pasty dla dzieci, która nie zawiera fluoru. Pastę z jego dodatkiem (z dawką dla dzieci) kup, gdy malec nauczy się płukać buzię. Nie używaj pasty dla dorosłych.

PIERWSZY RAZ U DENTYSTY

Warto do niego pójść już w 2. roku życia, gdy dziecko ma kilkanaście ząbków. Stomatolog sprawdzi, czy są zdrowe i prawidłowo zbudowane. Należy wybrać sprawdzony gabinet, aby dziecka nie zniechęcić do kolejnych wizyt. Dentystę warto odwiedzać systematycznie co 3-6 miesięcy.

OCHRONNE ZABIEGI

Stomatolog może zaproponować dodatkowe zabezpieczenie mleczaków przed próchnicą. Można je chronić przez lakierowanie lub lakowanie. Lakierowanie to pokrywanie ząbków preparatem zawierającym fluor. Koszt zabiegu to ok. 80-100 zł.

Przeprowadza się je co pół roku, jeśli dziecko nie ma tendencji do próchnicy. Jeśli ma z nią kłopot - częściej - co miesiąc lub dwa. Lakowanie (ok. 80 zł/ząb) polega na wypełnieniu naturalnych, zbyt głębokich bruzdek w zębach trzonowych płynnym materiałem światłoutwardzalnym, aby zapobiec gromadzeniu się w nich bakterii i tym samym - rozwoju próchnicy.

GDY ZAATAKUJE PRÓCHNICA

Dentysta znalazł ubytek? Nie należy się martwić, że dziecko będzie cierpiało podczas borowania - mleczaki są mniej unerwione niż zęby stałe i dziecko nie odczuwa bólu jak my. Nawet jeśli zęby okażą się mocno zniszczone przez próchnicę, warto je leczyć a nie usuwać. I dobry dentysta taką właśnie podejmie decyzję.

CO JEŚĆ A CZEGO UNIKAĆ

Higiena to nie wszystko. Ogromnie ważna jest dieta. Przy tworzeniu się szkliwa niezbędny jest wapń. Jego źródłem jest mleko, produkty zbożowe, ryby, szpinak i buraczki. Do prawidłowego przyswajania wapnia konieczna jest witamina D. Niemowlę dostaje je w kroplach lub tabletkach. Później należy zadbać, by dziecko jadło tłuste ryby i żółtko jaj. W diecie nie może brakować też fosforu (mięso, ryby, jaja), magnezu (pełnoziarniste pieczywo, szpinak, banany) i fluoru (ryby morskie, herbata). Dla zdrowia dziąseł niezbędne są witaminy: A i C. Ograniczyć należy słodkie przekąski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz