niedziela, 28 czerwca 2009

Bezpieczeństwo dziecka w domu

Są to miejsca gdzie dziecko bywa najczęściej i gdzie, może stać mu się krzywda. Rodzice czasem nie pamiętają o niebezpieczeństwach czyhających na ich dziecko i ten artykuł ma na celu przypomnienie najważniejszych zasad.

Młodzi rodzice powinni przede wszystkim obejść całe mieszkanie i ocenić, które miejsca w domu są niebezpieczne! Trzeba uważać szczególnie, na szkło, elektryczność i środki czyszczące.
Rodzice, którzy mają małe dziecko muszą dostosować swój dom do jego potrzeb. Należy przede wszystkim zacząć od środków czystości (potencjalnych trucizn). Powinny znaleźć się w szafce zamykanej na klucz lub niedostępnej dla dziecka! Jeżeli w domu mamy schody czas pomyśleć o solidnych barierkach, ruchome dywaniki powinniśmy podkleić od spodu do podłogi lub przymocować je w inny sposób. Ważne jest, żeby gniazdka elektryczne były dobrze zabezpieczone (pamiętaj jeśli dziecko dostałoby się do niego nie ma szans), najlepiej poprzez ochronne nakładki. Szklane rzeczy umieść po za zasięgiem dziecka, a szklane drzwi dobrze jest okleić kolorową okleiną wówczas jeśli zostaną stłuczone szkło nie pokaleczy twojego dziecka.

Kuchnia

W kuchni ma miejsce najwięcej wypadków domowych, można ich oczywiście uniknąć, ale w tym celu musisz pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa. Dziecko nie może przebywać samo w kuchni, a zwłaszcza jeżeli coś się gotuje, smaży, piecze i stwarza niebezpieczeństwo. Stosując kilka prostych sposobów (najlepiej stosować je już teraz, żeby wyrobić sobie dobre nawyki) powinniśmy kłaść garnki i rondle uchwytami do ściany (tak, żeby dziecko nie mogło ich ściągnąć i wylać zawartości na siebie). Środki czyszczące i sztućce są szczególnie niebezpieczne i należy trzymać je w miejscu niedostępnym a najlepiej zamykanym na kluczyk. Pamiętaj, żeby dokładnie zmywać podłogę, czasem środki czyszczące stosowane do mycia naczyń, lub zmywania np. sadzy, rdzy mogą rozlać się na podłogę, należy pamiętać o dokładnym jej zmyciu. Pamiętaj, że dziecko raczkuje i wszystkiego dotyka rączkami, które szybko wędrują do buzi razem z zarazkami (ważne jest częste mycie rączek dziecku). Dziecko będzie Cię obserwowało jak i innych domowników, będzie chciało chwytać nóż tak jak tata i mama, ale do pewnego wieku nie może tego robić samo. Co więcej ważne jest wypracowywanie nawyków dotyczących obsługi urządzeń elektrycznych, jeśli wychodzisz a w kuchni zostawiasz włączoną mikrofalę, albo czajnik bierz dziecko ze sobą, albo wyłącz urządzenie. Kable o ile jest to możliwe chowaj za szafkami, żeby utrudnić dziecku. do nich dostęp. Nigdy nie pozwalaj dziecku brać gorących napojów samemu, mogą się oblać i poparzyć, nie poleca się także stosowania obrusów, które maluch może chwycić i ściągnąć na ziemię razem ze wszystkim co znajduje się na obrusie.

Kiedy zaczynasz uczyć dziecko obsługi urządzeń elektrycznych, parzenia kawy czy herbaty zawsze najpierw samodzielnie oceń czy dziecko jest już na to gotowe. Ważne jest, żeby nie sugerować się tym, że dziecko sąsiadów już samo robi sobie kanapki, bo każde dziecko rozwija się indywidualnie, jedno szybko opanowuje zdolności manualne (np. robi kanapki) inne maluje, jeszcze inne jest niezwykle rozmowne. Trzeba pamiętać, że to rodzic wie najlepiej kiedy dziecko ma zacząć opanowywać daną zdolność, kiedy już zdecydujesz się uczyć maluch konkretnych czynności pamiętaj o tym, żeby pokazać mu tę czynność wielokrotnie (przynajmniej kilka razy nim ono samo to zacznie robić) potem pozwól dziecko naśladować tę czynność w twojej obecności, a kiedy opanuje ją już w odpowiednim stopniu możesz obdarzyć je zaufaniem i czuć satysfakcję z dobrze wykonanego obowiązku rodzicielskiego :)

Bezpieczeństwo w domu

Usuń trujące rośliny domowe (jeśli takie masz), załóż osłonki na ostre krawędzie stołów, nie lekceważ tej uwagi dzieci często mocno kaleczą się o krawędzie mebli, pozostawienie kantów może doprowadzić do groźnego wypadku, a przynajmniej pewnych sińców i skaleczeń. Sprzęty, na które dziecko może się wspiąć powinny zniknąć z jego otoczenia. Małe przedmioty najlepiej usunąć z oczu dziecka, pamiętaj także o rzeczach, które dziecko może, rozkręcić lub urwać jeśli dajesz mu do zabawy np. plastikowy zegarek, uszkodzoną wagę, lub radyjko, które dostałaś „do gazety” lub zwyczajnie kupiłaś za grosze możesz, być pewna, że jest tam masa małych elementów i dziecko może wydobyć je ze środka, lub po prostu połamać przedmiot i zjeść jakiś element np. śrubkę. Dzieciom powinno się kupować zabawki dla dzieci, które sami musimy dokładnie obejrzeć ponieważ często mimo, że mają atesty później okazuje się, że są wycofywane ze sklepów bo nie spełniają norm (zwłaszcza zabawki z Azji). Należy kupować dzieciom zabawki dostosowane do ich wieku i sprawdzanie, czy uszkodzone (jeśli dziecko zepsuje zabawkę) również nie stanowią zagrożenia! Jeśli dziecko jest jeszcze maleńkie pod żadnym pozorem nie pozostawiaj go na łóżku, po twoim odejściu „na moment” dziecko może przeraczkować i spaść na podłogę.

Uwaga! Pamiętaj, żeby zabrać plastikową torebkę np. po zabawce, którą bawi się dziecko. Plastikowe torebki są bardzo niebezpieczne, jeśli maluch założy ją na głowę, może dojść do tragedii.

Zwierzęta w domu

Wbrew pozorom zwierzęta mogą także stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka, chociaż nieświadomie. Zwierze może przygnieść malucha, np. śpiąc na nim, wnosi także masę bakterii (dzięki zarazkom przenoszonym przez zwierzęta domowe dziecko uodparnia się na choroby) należy zwierzęta szczepić i stosować regularnie środki odrobaczające i obroże przeciwpchelne! No i najważniejsze należy pamiętać, że zabawki dla psa nie nadają się dla naszego dziecka i nie powinno pod żadnym pozorem brać ich do rączek, także posłanie i miska psa powinny znajdować się z dala od dziecka.

Bezpieczeństwo w łazience

- Niemowlę nigdy nie może przebywać w wanience samo, nawet przez moment może utonąć już w wodzie o głębokości 8 centymetrów.
- Jeśli dziecko jest większe 1-4 lata może zacząć szperać po łazience, nie może znajdować dezodorantów, zmywczy, lakierów i innych środków ponieważ kontakt z nimi może okazać się trujący. Jeśli dziecko spożyje, którąś z substancji należy skonsultować się z lekarzem i przeczytać informacje na opakowaniu informującą jak należy postąpić w takiej sytuacji.
- Woda w której myje się dziecko nie powinna mieć powyżej 48 stopni Celsjusza.
- Zamek w drzwiach powinien otwierać się także od zewnątrz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz